Laboratoria Przyszłości w I półroczu 2024/25
W I półroczu 2024/25 w ramach programu Laboratorium Przyszłości zostały przeprowadzone zajęcia z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach powyższego projektu.
Laboratorium Przyszłości to projekt skierowany do szkół podstawowych, którego celem jest kształtowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów.
Zakupiony w ramach programu Laboratoriów Przyszłości sprzęt odpowiada potrzebom naszej szkoły, jest i będzie w przyszłości wykorzystywany na lekcjach obowiązkowych – do realizacji podstawy programowej, a także na zajęciach dodatkowych.
Zajęcia z funkcjonowania w klasach dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym.
- Dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym bardzo ważna jest umiejętność samodzielnego funkcjonowania i radzenia sobie z prostymi czynnościami dnia codziennego. Uczniowie podczas zajęć w pracowni gospodarstwa domowego korzystają ze sprzętu AGD zakupionego w ramach projektu. Uczę się obsługi sprzętu zgodnie z zasadami BHP przygotowując proste posiłki, piekąc ciastka…Korzystają z patelni, foremek, miksera, czajnika, tostownicy…






Podczas lekcji matematyki:
- Relaks przy zabawie konstrukcyjnej z klockami typu gofry. Rozwijanie wyobraźni, sprawności manualnej, poczucia rytmu i estetyki oraz utrwalanie nazw i własności wielokątów- metoda parkietażu czyli kafelkowanie z użyciem kompletu figur zakupionych w ramach projektu laboratoria przyszłości.




- 15 listopada przypada Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia, w szkole włączyliśmy się w jego obchody uczestnicząc w mini konkursie Dzień z tabliczką mnożenia. Podczas ćwiczeń z tabliczką mnożenia korzystamy z tablicy do nauki pozyskanej w ramach projektu Laboratorium Przyszłości.




Technika
- Na lekcjach techniki uczniowie klasy 8 wykorzystują maszynę do szycia, wiertarki, wkręty, gwoździe, młotki. Uczniowie klas młodszych korzystają z wypalarki, kleju na gorąco, Wykorzystując klocki LEGO poprzez zabawę uczniowie tworzą własne projekty.





Chemia
- Na lekcji chemii uczniowie kl. 7 i 8 wykonując doświadczenia wykorzystują zestaw do badania substancji. Przestrzegają regulaminu BHP pracując w fartuchach laboratoryjnych zabezpieczających swoją odzież.


Fizyka
- Fizyka to najtrudniejszy przedmiot dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim. Możliwość obserwowania, przeprowadzania doświadczeń umożliwia uczniom zobaczenie zjawisk, rozbudza zainteresowanie. Dzięki pomocom pozyskanym w ramach projektu Laboratorium Przyszłości uczniowie mają możliwość budowania prostych układów elektrycznych, praktycznego sprawdzania przewodności różnych materiałów, obserwowania zamiany energii elektrycznej w inny rodzaj energii. Podczas tematów poświęconych falom wykorzystując falownicę mogą obserwować różnice pomiędzy falą poprzeczną a podłużną, oraz określać podstawowe wielkości opisujące falę. Waga laboratoryjna zakupiona w ramach projektu wykorzystywana jest np. podczas wyznaczania gęstości różnych materiałów.





Informatyka
- Drukarka 3D niezmiennie wzbudza zainteresowanie uczniów. Uczniowie klas młodszych mają możliwość obserwowania druku. Uczniowie klas starszych zapoznali się z podstawami obsługi drukarki 3D i mieli możliwość wydrukowania gotowych elementów korzystając z dostępnych plików w ramach Laboratorium Przyszłości.



Koordynator projektu Laboratorium Przyszłości Beata Jaszczak wzięła udział w spotkaniu nauczycieli zorganizowanym przez zespół doradców i konsultantów wspierających Laboratorium Przyszłości przy WCDN we Wrocławiu.
Przeprowadziła również w zespole nauczycieli uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim szkolenie z obsługi i wykorzystania drukarki 3D, zapoznała z dostępnymi w ramach projektu plikami do druku i scenariuszami lekcji z wykorzystaniem drukarki.

