Laboratoria przyszłości - realizacja grantu

Od 1 września 2022 r. w Szkole Podstawowej nr 87 będzie realizowany Program „Laboratoria Przyszłości”. Jego celem jest budowanie kompetencji kreatywnych i technicznych wśród uczniów. W ramach Programu szkoła otrzymała od państwa wsparcie finansowe na zakup wyposażenia technicznego niezbędnego do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Z pierwszej transzy (36 tys. zł) zostało zakupione:

ü  obowiązkowe wyposażenie podstawowe:

• drukarka 3D wraz z akcesoriami – szafką, laptopem, ekosystemem Banach, filamentem biodegradowalnym,
  • sprzęt do realizacji nagrań – aparat fotograficzny do wideoblogów, gimbal, mikrofon kierunkowy, oświetlenie, statyw, mikroport,
  • mikrokontroler z akcesoriami,
  • stacja lutownicza do mikrokontrolerów,

ü  wyposażenie dodatkowe:

• zestawy konstrukcyjne z różnych dziedzin – fizyka, matematyka, robotyka,
  • schematy poglądowe z akcesoriami – np. zestaw podstawowych obwodów elektrycznych, magnetyczne kwadraty z tablicą, system dziesiętny, optyka geometryczna Tarcza Kolbego, elektromagnes,
  • maszyna do szycia z akcesoriami,
  • apteczka pierwszej pomocy.

W dalszej kolejności zakupione zostaną pomoce projektowe do chemii, mobilna majsterkownia wraz z akcesoriami, sprzęt AGD oraz środki ochrony indywidualnej (na kwotą 24 tys. zł).

Ten sprzęt uatrakcyjni zajęcia szkolne i pozwoli uczniom rozwijać swoje zainteresowania nie tylko na lekcjach techniki i w ramach innych obowiązkowych zajęć edukacyjnych (takich jak matematyka, fizyka, chemia, informatyka), lecz także w ramach zajęć funkcjonowania osobistego i społecznego, rozwijających kreatywność i innych form rozwijania umiejętności.

Zakup w/w wyposażenia umożliwi kształtowanie i rozwijanie u uczniów umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, zdolności myślenia matematycznego oraz umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie w życiu codziennym.